Ürünler

Tel Form

Tel Form

Tel form, birbirinden bağımısız iki nokta arasında herhangi bir güç uygulamak için kullanılan yay çeşididir. Tel formlar, yay sabiti, tel çapı, tel uzunluğu ve yayın boyutu gibi değişkenlere bağlı olarak istenilen oranda güç uygulayacak şekilde kullanılabilmektedir. Çok çeşitli kullanım alanlarına sahip olan tel form yaylar, müşterilerin özel isteklerine göre ortak çalışma sonucu tasarlanan yaylardır. Bu, tel form yayları da dairesel, kare veya dikdörtgen kesitli telden imal edilebilmektedir.

Anamas yay olarak Tel çapları 0.20mm den 13.00mm kadar olan tel form yayların üretimi yapmaktayız. Özellikle, Tel çapları 0.30mm den 8,00mm kadar olan tel form yayların üretimi son teknoloji CNC makinelerde el değmeden üretilmektedir.

Tel Formların Kullanım Alanları Nelerdir?

Tel form, endüstriyel birçok uygulamada yaygın bir şekilde kullanılan bir mekanik malzemedir. Tel formların kullanım alanları aşağıdaki gibi inceleyebiliriz;

  • Tel form, otomotiv sektöründe debriyaj, fren, direksiyon gibi sistemler başta olmak üzere yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Elektronik endüstrisinde buton kontaklarında, anahtar, röle ve birçok elektromekanik cihaz içerisinde kullanılımı vardır.
  • Medikal sektöründe tıbbi araç ve gereçler başta olmak üzere cerrahi alet, çene teli, kalp pili, dental aletlerde sıkça rastlanan bir yay çeşididir.
  • Ev aletlerinin kapaklarında, buzdolabı rafları, çamaşır makinası tamburu gibi aletlerde kullanılmaktadır.
  • Makina endüstirisinde imalat ekipmanlarında, tarım makinaları, madencilik malzemelerinde tel form yaylar kullanılır.
  • Oyuncaklarda araba, robotlarda kullanıldığı gibi çocuk parklarında birçok ekipmanda kullanılmaktadır.

Tel form yay makinası, birçok imalat endüstrisinde tel bükümü için en iyi çözüm haline gelmiştir. Artan verimliliği, hassasiyeti, doğruluğu ve esnekliği ile tel bükme sürecini devrimleştirmiştir. Tel form yay makinası, tel formlarını hızlı, doğru ve sıkı toleranslarla üreterek gerekli kalite standartlarını karşılamaktadır. Tel formlarına olan talebin artması tel form yay makinası üretim sürecinde endüstriyel alanda önemi çok fazladır.