Ürünler

Kurma Yaylar

Kurma Yaylar

Kurma yaylar, bir eksen etrafında belirli bir adımda sağ ya da sol yönde sarılmış dairesel kesitli ya da dikdörtgen kesitli telden imal edilen, açısal yönde ya da kurma yönünde enerjiyi depolayan, yay kollarından birinin yay gövdesi etrafında dönmesi ile çalışan yaylardır. Kurma yaylar, dönme ve burulma doğrultusunda uygulanan kuvvetlere direnç gösterirler. Yaygın olarak kullanılan kurma yaylar özellikle otomotiv sektöründe az hareketli parça olması ve uzun bir ömre sahip olmasından dolayı çokca kullanılmaktadır. Otomobil veya kamyonetlerde bulunan süspansiyon sistemlerinde kullanılarak tekerleğin düzgün bir şekilde yere tutunmasını sağlamak için araçla birlikte hareket ederek, esneme ve sıkışma işlemleriyle çalışırlar. 

Anamas Yay firması olarak tel çapları 0.20 mm'den 13.00 mm' ye kadar olan tel form yayların üretimi yapılmaktadır. Özellikle, Tel çapları 0.30 mm'den 8,00 mm' ye kadar olan kurma yayların üretimi son teknoloji CNC makinelerde el değmeden üretilmektedir.

Kurma Yayların Kullanım Alanları Nelerdir?

Yaylanabilen mekanizmaya sahip olan açısal veya kurma yönünde enerji depolayan yay olan kurma yayların kullanım alanları aşağıdaki gibidir;

  • Saat, oyuncak ve birçok mekanik cihazlarda kullanılmaktadır.
  • Araçların süspansiyon sistemlerinde rahat sürüş sağlamak için kullanılır.
  • Yataki, kanepe, koltuk, sandalye, kapak ve çekmecelerin açılmasında kullanılmaktadır.
  • Kurma yaylar, endüstriyel cihazlarda makinaların kontrolü, kapıların açılması gibi uygulamalarda kullanılır.
  • Uçakların iniş takımların açılıp kapanmasında, uçak kumanda yüzeylerinin sorunsuz hareket ettirilmesinde kurma yaylar kullanılmaktadır.
  • Tıbbi cihazlarda özellikle kan şeker ölçen aletlerde, insülin pompalarında kullanılmaktadır.