Ürünler

Basma Yaylar

Basma Yaylar

Basma Yaylar, bir eksen etrafında belirli bir adımda sağ ya da sol yönde sarılmış dairesel, kare veya dikdörtgen kesitli telden imal edilen basınçla çalışan sıkıştırma yaylardır. Mekanik bir yapıda olan ve genellikle uzun bir şekilde düzenlenmiş olan metal bir yaydır. Bu yaylar, sıkıştırılması sonucunda bir kuvvet uygulayan yaylar olarak adlandırılır. Basma yayları yerleştirilmelerinden sonra, kuvvet uygulayan bir yay olarak planlanır.

Basma yaylar genellikle makine ve araçlarda kullanılır. Örneğin, bir otomatik silahta, bir mermi yerleştirildiğinde sıkıştırılması sonucunda bir kuvvet uygulanır ve atış gerçekleşir. Aynı şekilde, bir otomobilin amortisörlerinde, süspansiyon sistemi sayesinde, aracın yol koşullarına uyum sağlamasını sağlar.

Basma yaylar işlevselliklerinin yanında estetik amaçlar için de kullanılır. Örneğin, bir kapıda kullanılır. Kapının açılması sonucunda yerine otomatik olarak geri dönmesi için kullanılır. Aynı şekilde bir konsol oyununda kontrol yerine kullanılır.

Basma Yayların Faydaları Nelerdir?

Basma yaylar, birçok farklı işlemde kullanılırlar bununla birlikte birçok faydası bulunmaktadır:

  • Basma yaylar mekanik enerji depolama için kullanılabilir. Örnek verilecek olursa bir kapıya yerleştirilmiş bir basma yayının enerjisi, kapıyı kapatmak için kullanılabilir.
  • Basma yaylar esneklik sağlar. 
  • Basma yaylar kompresyon için kullanılabilir. 
  • Basma yaylar birçok emniyet sistemi için kullanılabilir.
  • Basma yaylar aynı zamanda estetik amaçlar için de kullanılabilir.
  • Ekonomik ve maliyet etkilidirler, yapım maliyetleri düşük olup uzun ömürlüdürler.

Bu özellikleriyle birlikte basma yayları endüstri, otomotiv, inşaat ve mobilya gibi birçok alanda kullanılır. Özellikle kullanım alanları geniş olan kaporta, kapı, pencere, konsol oyunları gibi alanlarında sıklıkla görmekteyiz.

Ürettiğimiz Helisel Baskı yayları silindirik veya konik, Hafif, Çift taraflı konik (konveks) veya fıçı tipi yay (konkav) gibi çeşitleri oluşturmaktadır.
Tel çapları 0.20mm den 13.00 mm kadar olan basma yayların üretimi yapılmaktadır.